FORUM POŚWIĘCONY ZJAWISKOM PARANORMALNYM...

Parapsychologia i wszystko co z nią związane.


#1 2010-02-22 20:33:16

PARANOID

Administrator

Zarejestrowany: 2010-02-22
Posty: 63
Punktów :   

Co to jest LD?

Świadomy sen (ang. Lucid Dream, w skrócie LD) – sen, w którym śniący zdaje sobie sprawę, że śni. Dlatego klarowność myślenia, dostęp do wspomnień z jawy oraz świadomy wpływ na treść snu mogą być kontrolowane (aczkolwiek na różne sposoby – zależy to od poziomu zaawansowania osoby śniącej). Inne nazwy na świadomy sen to: sen jasny, sen przejrzysty, sen wiedzy.

Świadome sny mogą być wykorzystane w zwalczaniu koszmarów, jako narzędzie poznania swojej jaźni albo też dla rozrywki[potrzebne źródło]. W snach, gdzie śniący posiada odpowiednio wysoki poziom kontroli nad treścią marzenia sennego, można zrealizować każde swoje pragnienie.
Spontaniczne i chwilowe uzyskanie stanu świadomego snu może nastąpić bez żadnych wstępnych warunków[potrzebne źródło]. Szacuje się, że 20% populacji doświadczyło przynajmniej raz w życiu snu świadomego[potrzebne źródło]. Czasem samo czytanie czy rozmowa o tym zjawisku indukuje świadomy sen. Wiele technik medytacyjnych kładących nacisk na rozwój wewnętrzny wspomina o możliwości utrzymania świadomości także we śnie
Świadomego śnienia można się nauczyć[potrzebne źródło]. Dzięki specjalnym technikom śniąca osoba może zorientować się, iż otaczająca ją rzeczywistość jest wyimaginowana. Towarzyszy temu zazwyczaj niezwykły szok (niegroźny), który przeważnie prowadzi do ocknienia się lub tzw. fałszywego przebudzenia
Niektóre substancje, także występujące naturalnie w rozmaitych ziołach, mogą ułatwiać osiągnięcie LD. Z kolei inne wręcz przeciwnie – leki typu SSRI, choć często wywołują nienormalne sny, według niektórych zaznajomionych z tematem utrudniały osiągnięcie świadomego snu.


Czyli podsumowując: jest to odzyskanie świadomości we śnie. Za jego pomocą możemy robić różne ciekawe rzeczy. Osiągnięcie LD jest dla każdego indywidualne. Jedni szybciej, nawet nie próbując go osiągają, a niektórzy - np. ja - muszą ćwiczyć nawet rok, ażeby im się taki sen przyśnił. Jest to indywidualne i dlatego dla niektórych trudne, ale jedno jest pewne - każdy może świadomie śnić.


But you don't really care for music, do you?

Offline

 

#2 2010-02-24 00:16:27

 RockxWoman

Użytkownik

12154457
Call me!
Skąd: Gniezna
Zarejestrowany: 2010-02-22
Posty: 23
Punktów :   
WWW

Re: Co to jest LD?

Czasem tak mam, że gdy śpię i śnię, co mnie zdarza się przeciętnie raz na 3 miesiące ;] orientuję się, że to nie dzieje się naprawdę i nie mam ochoty na obudzenie (for example dlatego, że sen jest przyjemny) pozostaję w śnie, będąc już w świadomości nieprawdziwości danych wydarzeń... dobra napisałam to tak koślawo, że to nawet nie po polsku .


Rusz dupę, wstań od kompa i zróc coś POŻYTECZNEGO.!

Offline

 

#3 2010-02-24 18:47:29

PARANOID

Administrator

Zarejestrowany: 2010-02-22
Posty: 63
Punktów :   

Re: Co to jest LD?

Zazdroszczę. Ja nie posiadam świadomych snów, ale bardzo bym chciała je miec. Raz, czy dwa miałam takie pięcio sekundowe, po czym mnie wywaliło w normalny sen. Ale masz racje - sen jest chyba najprzyjemniejszą chwilą życia, uwielbiam śnic, nawet nieświadomie, bo to jak prawdziwe życie, tyle, że takie... No przygodowe :D


But you don't really care for music, do you?

Offline

 

#4 2010-03-06 20:52:00

 EZO

Użytkownik

13789852
Skąd: Warszawa / Wołomin
Zarejestrowany: 2010-03-06
Posty: 6
Punktów :   

Re: Co to jest LD?

PARANOID jakich metod używasz? Długo ćwiczysz?


Nie patrz aby uwierzyć! Uwierz aby zobaczyć.

Offline

 

#5 2010-03-09 21:59:00

PARANOID

Administrator

Zarejestrowany: 2010-02-22
Posty: 63
Punktów :   

Re: Co to jest LD?

Ostatnio zaprzestałam. Nauka, nauka trzeba się wysypiac. Próbowałam z patrzeniem na dłonie, z uświadomieniem sobie, czy jestem w śnie, czy nie. Z intensywnym myśleniem o LD przed snem, z budzeniem się w środku nocy i czytaniu o snach no i nawet próbowałam założyc sobie słuchawki z cichym głosem w nich, że to sen, jednakże nic nie wyszło, a wręcz - mnie obudziło.


But you don't really care for music, do you?

Offline

 

#6 2010-03-10 15:17:17

 Croo56

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-02-24
Posty: 62
Punktów :   

Re: Co to jest LD?

wiecie co sobie przypomniałam? miałam ze 2-3 razy świadome sny. ale nie widzialam tego wyraźnie, troche bladsze kolory, ale wyraźne... trudno określić =/ mówiłam i robiłam dokładnie co chciałam i tak kontrolowałam wypowiedzi drugiej osoby... i mialam tak chwile.


Satsugaji, Satsugaji se yo!! Go To DMC!
/Praktykująca śmierć powszechną.

Offline

 

#7 2010-03-14 11:39:28

Zasznurowana

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-03-09
Posty: 19
Punktów :   

Re: Co to jest LD?

Ja tam mam bardzo często LD. Bardzo często.
Chodziaż, czasami mam również bardzo niekontrolowane sny, jakbym była lalką na szczudłach, a mną kierowałby dr. House.

Offline

 

#8 2010-07-14 16:00:25

 Croo56

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-02-24
Posty: 62
Punktów :   

Re: Co to jest LD?

Geezee! Udało mi się! Miałam! :D:D Przeczytałam poradnik, zakodował mi się w głowie i po paru dniach miałam świadomy sen. Lol xd ale dziwne miałam uczucie po przebudzeniu, jak o tym myślałam. "To naprawde był świadomy sen?..." uczucie pod tym tytułem.


Satsugaji, Satsugaji se yo!! Go To DMC!
/Praktykująca śmierć powszechną.

Offline

 

#9 2010-08-11 14:37:12

PARANOID

Administrator

Zarejestrowany: 2010-02-22
Posty: 63
Punktów :   

Re: Co to jest LD?

<oklaski> :D


But you don't really care for music, do you?

Offline

 

#10 2011-02-14 14:15:43

 Megumi

Użytkownik

31880010
Zarejestrowany: 2011-02-14
Posty: 12
WWW

Re: Co to jest LD?

Ja często miewałam, że tak powiem... nieświadomie? Nie. xD Inaczej... Nie próbowałam wejść ani nic, a tu nagle mogę kontrolować sen.
Przez jakiś czas to "zanikło", ale ostatnio znowu mam. Po prostu we śnie spostrzegam się, że śnię i mogę kontrolować co się wokół mnie dzieje, to jest świetne. *_*

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
GotLink.plwww.wierszek.pl www.piesku.pl www.psita.pl